Çözümler

Dinamik UAD (user agent determination) Nedir?

 

Ana veri yönetimi süreçlerinde, veri onay akışı esnasında aşamaları kimlerin onaylayacağı büyük önem taşıyor. Veri, onay sürecine gönderilirken departman, kullanıcı, rol vs. bazında iş akışını doğru noktalara yönlendirmek hem onay sürecinin hem de veri kalitesinin doğru bir şekilde yönetilmesini sağlıyor. Veri üzerinde yalnızca yetkili kişilerin veya departmanların bakım yapması sağlanarak ana verinin kaliteli kalması sağlanıyor.

Nasıl Yapılıyor?

 • Kural tabanlı karar tabloları kullanılıyor.
 • Dinamik bir yapıya sahip olacak şekilde tasarlanıyor.
 • İsteğe göre organizasyon, rol veya kişi bazında tasarlanıyor.

Faydaları Neler?

 • Bakım yapılması ve sürece uygulanması kolay.
 • İş süreçlerini yönetmede esneklik ve kolaylık sağlıyor.
 • Sadece yetkin kişilerin veri yönetim sürecine dahil olması sağlanıyor.
 • Veri tutarlılığının korunmasına yardımcı oluyor.

Dinamik UI (user interface) nedir?

Merkezi bir konumdaki malzeme, ana verilerin yönetimini ve bağlı olduğu operasyonel veya iş zekâsı sistemlerine dağıtımını destekliyor. Süreçler iş akışı güdümlü olduğundan, birden çok onay veya revizyon aşaması ve ana veri bakımına katılan tüm kullanıcıların iş birliğini içerebiliyor. Dinamik UI Kontrolü, daha esnek bir kullanıcı ara yüzüne sahip olmak için müşteri gereksinimlerini karşılıyor.

Dinamik UI Kontrolü

 

Ana veri işlemlerinize, farklı ekranlara gerek duymadan Web tabanlı NetWeaver Busineess Client ya da Fiori ekranları üzerinden kolayca erişiliyor. Bu ekranlar işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kolayca yapılandırılıyor, işlemleriniz kullanıcı dostu ara yüzlerde gerçekleştiriliyor.

Nasıl Sağlanıyor?

 • Öz niteliklerin tanımı ayarlanabiliyor veya yeni öznitelikler eklenebiliyor.
 • Dropdown açılan bir kutu eklenebiliyor veya seçim alan grubunda görüntülenen değerler kullanıcılara göre kısaltılabiliyor.
 • Giriş yardımında görüntülenen değerler ihtiyacınıza göre kısaltılabiliyor.
 • Kullanıcı arabirimindeki alanların zorunlu olup olmadığını belirleyen özelliklerin görünürlüğü ihtiyaçlarınıza göre belirlenebiliyor.

Faydaları Neler?

 • Müşteriye özel ara yüzlerle süreçler daha basit gerçekleştirilebiliyor.
 • Sadece gerekli ayarlamalarla performansta kayda değer bir iyileşme sağlanıyor.
 • İş akışlarınız daha temiz oluyor ve hızlanıyor.
 • Dinamik UI kontrolü ile daha esnek bir kullanıcı ara yüzüne sahip olurken 3’üncü kullanıcıların gereksinimleri karşılanıyor.

Dinamik WF Kontrolü

Ana verinin yaratılması, değişmesi, ana veride onay akışının belirlenmesi gibi aktivitelerde işletmelerin ihtiyaçlarını kural bazlı ve adım adım tasarlayabilen bir araç olan Dinamik workflow, ana veri üzerinde düşünülen her türlü sürecin belirlenen adımlara ve kurallara göre en ideal şekilde tasarlanmasında esneklik sağlıyor. Tasarlanan algoritma, Dinamik WF kullanıcılarının ara yüzde tıkladığı butonlar veya yaptığı değişiklikleri anlık olarak algılayıp yapılan değişikliğe göre hangi adıma geçeceğine karar veriyor. Böylelikle, işletmelerin ana veri süreçlerindeki değişikliklere hızlı ve etkin bir şekilde uyum sağlayabilmesine olanak tanıyor.

Dinamik Paralel İş Ögesi

Ana veri yönetiminde süreç iş akışına dayalı oluyor ve ana veri yönetim sürecine katılan tüm kullanıcılar arasında çeşitli onay ve revizyon aşamalarını içeriyor. Paralel yapılı iş akışında kullanılan iş ögeleri aynı veya farklı departmanlar arası onay sürecinin yürütülmesini sağlıyor. Bu süreç, kural tabanlı karar tablolarında yönetiliyor ve adım bazlı kullanıcı onayına sunulan yapı oluşturuluyor. Dinamik olarak oluşturulan bu yapı sayesinde ise departmanlar birbirini beklemeden işlemlerine devam edebiliyor.

Bildirim Çerçevesi

Bildirim çerçevesi, akıştaki süreçlere göre belirli kişilerin gelen kutusuna gönderilen e-posta bildirimini oluşturmak için kullanılan en yeni ve en esnek yöntemdir. Bu yöntemle, kullanıcılar bekleyen bir iş öğesi hakkında bilgilendiriliyor.
Bu bilgilendirmeyle, günlük görevlerini yerine getirmek için SAP MDG uygulamasını sık kullanmayanları çalışma listelerinde bekleyen öğlelerle ilgili bildirim mekanizmasını kullanmaları amaçlanıyor.

Bildirim Çerçevesi ile iş akışı hızlanabiliyor, kullanıcı e-posta adreslerine gelen bilgiler sayesinde yapılmak istenen işleme ulaşmak kolaylaşıyor.

PTC Entegrasyonu

PTC’nin PLM (Yaşam Döngüsü) Teknolojisi, tüm Dünya’da en fazla tercih edilen PLM çözümü olarak karşımıza çıkıyor. Bu başarısının sırrı ise gerçek bir PLM sisteminde olması gereken tüm fonksiyonları barındırıyor olması…

PTC WINDCHILL PLM (Ürün Yaşam Döngüsü) çözümü; içerdiği tüm fonksiyonlara lokasyon bağımsız ve web tabanlı erişim imkânı sağlıyor. Tek bir merkezi veri tabanı olan sistem tüm modülleriyle ortak bir altyapı ve ara yüze sahip ve bütünleşik olmasıyla öne çıkıyor. PTC WINDCHILL aynı zamanda, işletmenin büyüklüğü ve ihtiyacına göre rahatlıkla ölçeklendirilebilen bir yazılım mimarisine de sahip. Peki, sistem nasıl çalışıyor?

PTC tarafından uygulanan işlemlere SAP MDG tarafından değişiklik istekleri tetikleniyor ve işlemler SAP ’ye aktarılıyor. Daha sonra SAP tamamlandığında PTC tarafına gerekli bildirimler gönderiliyor. Bu şekilde iki sistem sürekli iletişim kurarak senkronizasyon sağlanıyor.

İzleme Kokpiti

İzleme kokpiti, SAP sistemindeki malzemelerin verileri ile alakalı durumları gösteren bir araçtır. Bu araç yardımıyla malzemelerin durumu ayrıntılı bir şekilde gözlemlenebiliyor ve malzemeler üzerinde güncellemeler kolaylıkla yapılabiliyor. İzleme kokpiti, birçok dilde kullanılabilme esnekliğine de sahip.