Hizmetler

Ana Veri Yönetimi

Ana veri, bir işletmenin DNA’sıdır; ne kadar iyi yönetilirse sürdürülebilir başarıyı yakalamak da o kadar kolaylaşır. İşinizi oluşturan parçaların her biri, yani bir işletmenin temel varlığı olan her şey ana veridir. Biz de ana veri yönetimi hizmetimizle işletmelere ait varlıkların kalitesini arttırıyor ve her daim yüksek tutmayı hedefliyoruz.

Peki, medepia ana veri yönetimi ile neler sağlıyor?

Firmamızın sunduğu bütüncül çözümler sistemler arası tutarsızlık gibi ana veri sorunlarını ortadan kaldırıyor. Ana verilerin çok yönlü bölünmüş IT sistemlerinde bulunuyor olması, duplike ve bazen birbiriyle bağlantısı olmayan sistemlerde bulunması, aksaklıklara yol açabiliyor. MDM, IT alanlarındaki ana verileri organize edip gerçek verilere tek elden erişimi sağlıyor. eSOA’nın ilk adımı ise güvenilir ana veri objeleri… Düzenlenip sınıflandırılmamış ana verilerin, işletmelerde yanlış veri analizlerine yol açtığını unutmayın. Bu da kurum maliyetlerini arttırıp yönetsel karar mekanizmalarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Ana veri karışıklığı, “Müşterimiz kim?”, “En iyi satıcımız kim?”, “Ürünümüz hangi bölgelerde ya da ülkelerde satılıyor?” ve benzeri pek çok soruya net cevap verilmesine engel oluyor.

medepia olarak sunduğumuz ana veri yönetimi hizmetimizle bu karışıklıkları en başından engelliyoruz. Ana veri yönetim sürecinizin kontrolü için deneyimli danışmanlarımızla her zaman yanınızda oluyoruz.

SAP MDG nedir?

 

SAP MDG, ana veri işlemleri gütmek için SAP’ın sunduğu kendi uygulamasıdır. Peki, bu uygulama ile neler olabiliyor?

 • Ana veri işlemlerinize, farklı ekranlara gerek duymadan Fiori ve Web tabanlı NetWeaver Busineess Client ekranları üzerinden kolayca erişilebiliyor.
 • Standart raporlama ekranları ile devam eden süreçler kolayca detayları ile analiz edilebiliyor.
 • Bu ekranlar işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda yapılandırılıyor, kullanıcı dostu ara yüzler üzerinden işlemler gerçekleştiriliyor.
 • Ana verilerinizin tekil veya toplu işlemleri, süreçlerinize uygun onay akışlarından geçiyor. Böylelikle doğru, tutarlı ve güvenilir bir şekilde ana verileriniz oluşturuluyor ve diğer SAP veya Non-SAP sistemlerinize otomatik olarak kolayca aktarılıyor.
 • Güncellenmemiş, yanlış verilerin sebep olduğu üretim, satın alma, pazarlama ve finans gibi departmanlarınızı olumsuz etkileyen operasyonel iş yükünüz ortadan kalkıyor.
 • Dağınık sistemlerde yönetilen ana veri süreçlerinin ayrı ayrı idame edilmesi için harcanan efor ve zamandan büyük kazanç sağlanıyor.
 • Süreçlerinizin kontrolü için analitik çözümler sunuyor. Taleplerin takibine, onay aşamalarındaki statülerine ilişkin doğru raporlamalar ile işlem süresini en üst düzeye çıkarıyor.
 • Ana veri döngüsündeki sorumlu kişiler, otomatik bilgilendirme mesajları aldığı için zaman kaybının önüne geçiliyor.
 • Doğrulama ve veri temizleme kurallarıyla farklı sistemlerde karşılaşılan hatalar engelleniyor.

Veri Kalitesi

Günümüz dünyasında kullanıcıların hizmetlerden en iyi şekilde yararlanabilmeleri adına, kullanılmayı bekleyen verilerin kalitesi ayrı bir önem kazandı.
SAP MDG modülünün hizmete sunulmasıyla birlikte, kullanıcılar müşterilerine daha inovatif, istikrarlı ve kaliteli hizmet sunabilme fırsatı yakalıyor.

S/4HANA Dijital Dönüşüm

Geliştirilen eski ERP sistemlerinin tam aksine S/4HANA’nın getirdiği dijital ve inovatif dönüşüm ile kullanıcılar yalnızca yeni teknolojik gelişmelere uyum sağlamakla kalmıyor. Aynı zamanda, görsel ve inovatif bir şekilde verilerinin analiz edilmesine, en uygun şekilde SAP tabanlı modüllere dayanan çözümlerinin sunulmasına ve büyük bir değişime de tanıklık ediyor. Veri kalitesine önem veren işletmelerin S/4HANA ile bir dijital dönüşüme girmeleri bugünün koşullarında kaçınılmaz olmalı. Neden mi? S/4HANA’nın şirketler için şöyle avantajları var:
 • S/4 HANA belleği daha verimli kullanıyor.
 • Daha iyi bir veri sıkıştırma teknolojisiyle çalışıyor.
 • İş süreçlerini verimlileştiriyor ve gerçek zamanlı veri alıyor.
 • S/4 HANA ile canlı verilere dayalı raporlar hazırlayabildiğiniz için iş performansını da yükseltebiliyorsunuz.
S/4HANA’ya geçişin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için en önemli kıstas veri kalitesi… medepia, tam bu aşamada uzmanlığını ortaya koyuyor. Geçmiş verilerinizi temizlemek, veri kalitenizi yükseltmek ve S/4HANA’dan sorunsuz faydalanmaya başlamak için medepia yanınızda oluyor.

Ana Veri Yönetimi

Günümüzde işlerin verilerin kontrolü gittikçe karmaşık bir hal alıyor ve doğru veri yönetimi çok büyük önem kazanıyor. Ana veri yönetimi, işletmelerin ana verilerini tek merkezden yönetme, veri standardı, veri kalitesi ve farklı departmanlardaki kişi veya süreçlerin bütünsel olarak değerlendirilip ana veri sürecine dahil edilmesi ve yönetilmesini kapsıyor. Ana verisi doğru yönetilmeyen işletmeler kısa ve uzun vadede çeşitli mali yüklerin altında kalıyor.

Veri Analizi ve Raporlama

Yararlı bilgiler bulmak, sonuçlara varmak ve karar alma sürecini desteklemek amacıyla verileri inceleme, temizleme, dönüştürme ve modelleme sürecine veri analizi deniyor. Raporlama, firmalar açısından şeffaflık ve işlemler açısından hesap verilebilirlik sağlayacağından son derece önemli. Doğru yapılan raporlama, yönetsel kararların isabetliliğini artırdığı gibi, işe de ciddiyet kaftanı giydiriyor. Araştıran, sorgulayan ve düzeltme talep eden yönetimlerin rakiplerinden daima bir basamak yukarıda konumlandıklarını unutmayın! SAP’ın veri analizi ve raporlama için çeşitli araçları var. Örneğin, Information steaward, data services gibi araçlarla verilerinizi görsel ve istenilen şekilde analiz edebiliyorsunuz. medepia, donanımlı ve güçlü kadrosuyla veri analiz ve raporlama işlerinizi kısa sürede çözüme kavuşturuyor.

SAP Enterprise Information Management (EIM)

SAP EIM, iş zekâsı, analitik ve ana veri yönetimi gibi standart yönetim raporlaması içinde, bilgi yönetimini ve işlemeyi kapsıyor. Kurumsal Bilgi Yönetimi (EIM), Bilgi Desteği ve Veri Hizmetleri platformunun yanı sıra SAP platformunda kullanılan tasarım araçlarını içeriyor. Bu araçların tümü, verilerinizin temiz olup olmadığının belirlenmesine, temiz kalmasına ve tüm bu süreçlerin nasıl uygulanacağına karar vermeye yardımcı olan birçok özelliğe sahip.

SAP EIM ile şu çözümler sunuluyor:

 • SAP Sybase PowerDesigner
 • SAP Data Services
 • SAP Information Steward
 • SAP Master Data Governance

S/4HANA’ya geçişin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için en önemli kıstas veri kalitesi… medepia, tam bu aşamada uzmanlığını ortaya koyuyor. Geçmiş verilerinizi temizlemek, veri kalitenizi yükseltmek ve S/4HANA’dan sorunsuz faydalanmaya başlamak için medepia yanınızda oluyor.

SAP Veri Değerlendirmesi

SAP ERP platformunda veri tutarlılığı ve veri kalitesi başlıkları son derece önemli! SAP standart platformlarında ve kod bloklarında herhangi bir müdahaleye izin veren bir yapı söz konusu değil. Bu katı kurallarla birlikte, doğru verinin sürekliliği sağlanıyor. Verilerin tutarlı olmasının yanı sıra oldukça farklı raporlardan aynı kriterlerle aynı sonuca ulaşmak mümkün oluyor. SAP kurumsal verilerin anlaşılıp değerlendirilmesine, veriyi doğrulamaya ve sürece uygun kurallar tanımlamaya olanak sağlıyor. Keskin kurallar çerçevesinde oluşturulan yapıda asıl amaç ise veriyi yönetirken aynı zamanda verilerin tutarlı, güvenilir ve kaliteli olmasını da sağlamak. SAP’nin Master Data Governance modülüyle beraber konumlandırdığı veri kalitesi çözümü burada devreye girerek, farklı kaynak sistemlerden topladığı ana veriler üzerinde detaylı bir şekilde sınıflandırma ve analiz yapılmasına imkân sağlıyor.

Fiori

SAP Fiori, SAP tarafından kullanıma sunulan, klasik SAP ekranlarını tüm cihazlara uygun biçimde yeniden tasarlayan, daha modern bir kullanıcı deneyimi ürünü… Genel olarak Fiori UX, tüm cihazlarda ve kurulum seçeneklerinde özelleştirilmiş, kullanım kolaylığı sunan, responsive bir müşteri deneyimini temsil ediyor. İK, finans, üretim, satın alma ve satış gibi çeşitli iş birimleri için 400’den fazla rol tabanlı SAP Fiori uygulaması bulunuyor.

SAP Fiori’nin avantajları neler?

 • Fiori geliştirmeleri sayesinde, uygulamalar kullanıcılara özel olacak şekilde kullanılabiliyor, istenilen gereksinimler yerine getirilebiliyor, uygulama içeriği isteğe bağlı olarak değiştirilebiliyor. Üstelik, çok fazla kod yazmayı da gerektirmiyor.
 • İstenilen mobil işletim sistemlerinde kullanılabilme kolaylığı sağlıyor.
 • “Sesli Asistan” gibi günümüzün teknoloji trendleriyle uyumlu olduğundan kullanıcı kolaylığı sağlıyor.
 • SAP sistemindeki veriler ile alakalı bilgilerin analizini görsel ve inovatif olarak sonuçlandırabiliyor.